Türk Telekom’un üçüncü çeyrek geliri  yıllık bazda yüzde 78 büyüyerek 22,4 milyar TL’ye ulaştı

Türk Telekom, 2023’ün ilk 9 ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, 2023 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 78,2 büyüyerek, 22,4 milyar TL konsolide gelir elde etti. Türk Telekom’un ilk 9 aylık geliri  geçen yıla oranla yüzde 69,6 artışla 55,6 milyar TL’ye ulaştı. 2023’ün ilk 9 ayında 4,5 milyar TL net kar elde eden Türk Telekom, bu yılın ilk 9 ayında 12,6 milyar liralık yatırım yaptı.

Türk Telekom, 2023’ün ilk 9 ayında güçlü büyüme ivmesini yukarı taşıdı. Türk Telekom, 2023 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 78,2 büyüyerek, 22,4 milyar TL konsolide gelir elde etti. Türk Telekom’un ilk 9 aylık geliri  geçen yıla oranla yüzde 69,6 artışla 55,6 milyar TL’ye ulaştı. 52,9 milyona yükselen abonesiyle 2023’ün ilk 9 aylık döneminde toplam 4,5 milyar TL’lik net kara imza atan Türk Telekom’un FAVÖK’ü ise (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) ilk 9 ayda 18,8 milyar TL oldu.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ortaya koyduğumuz teknoloji ve dijitalleşme vizyonu ile hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu hedeflere emin adımlarla ilerlerken, değişen müşteri beklentilerine paralel olarak, yeni nesil teknolojilerden yararlanıyoruz. Nitekim, yarını yakalayan teknolojilerin ve bu teknolojileri besleyen girişimlerin her zaman destekçisiyiz. Pek çok alanda olduğu gibi, bu alanda da Türkiye’nin lokomotifi biziz” dedi.

Önal, “İlk 9 aylık performansımız ile yılın ikinci çeyreğinde yukarı yönlü revize ettiğimiz yıl sonu öngörümüzü korumayı sürdürürken, finansal ve operasyonel performansımız artarak devam ediyor. 2023 yılı başında sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesi için BTK’ya başvuruda bulunduk. 2024 yılında bu öncelikli konu üzerinde somut ilerlemeler görmeyi bekliyoruz. Hayatın her alanına aktardığımız dijitalleşme vizyonumuz ile ülkemizin teknolojik dönüşümüne liderlik ediyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda da yenilikçi yaklaşımımızla hem sektörümüz hem ülkemiz adına yatırımlarımıza aralıksız devam edeceğiz” diye konuştu.

Önal, “Ortaya koyduğumuz teknoloji ve dijitalleşme vizyonu ile hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yılın ilk 9 ayındaki olumlu göstergelerimiz ile yılın sonuna yaklaşırken, yılın ikinci çeyreğinde yukarı yönlü revize ettiğimiz öngörülerimize emin adımlarla yaklaşıyoruz. Bu kapsamda; konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışın yaklaşık yüzde yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ün yaklaşık 25-27 milyar TL aralığında, yatırım harcamalarının da yaklaşık 19-21 milyar TL aralığında gerçekleşmesini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“20 MİLYAR DOLAR YATIRIM, ÜLKEMİZ İÇİN VERDİĞİMİZ HİZMETLERİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR”

Fibere yaptığı yatırımlarlarla şirket, 2023 Eylül ayı itibariyle fiber ağ uzunluğunu 427 bin km’ye yükseltti. Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise 2023’ün ilk 9 ayında 12,6 milyona ulaştı. Fiber hane kapsamasının ise 2023’ün 3. çeyrek sonunda 31,9 milyon olduğunu açıklayan Önal, “Türkiye’nin fiber gücü olarak, ülkenin her köşesine taşıdığımız güçlü fiber altyapımız ve yatırımlarımız ile Türkiye Yüzyılı’nın teknoloji taşıyıcısı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamda; ‘Türkiye’nin 81 ilindeki altyapımızı sadece bizim abonelerimiz kullansın’ anlayışı ile hareket etmiyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, Türk Telekom’un altyapısı Türkiye’nin altyapısıdır. 2005 yılından bu yana Türkiye’nin dijital varlıklarına yaptığımız yatırımların 20 milyar dolara ulaşması, ülkemiz için verdiğimiz hizmetlerin en önemli göstergesidir” dedi.

“ÜLKEMİZİ GELECEĞE TAŞIYAN PEK ÇOK PROJE VE ÇALIŞMANIN ÖNCÜSÜ OLDUK”

Önal, Türkiye’yi çağın ötesine taşıyacak her türlü projenin mimarı olmaktan gurur duyduklarını söyleyerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hayatın her alanında insanı odağına alan teknolojiler sunmayı, bu teknolojileri ‘herkes için erişilebilir’ kılmayı sürdüreceğiz. Bu sorumluluğumuzun bize verdiği motivasyon ve güçle, yılın ilk 9 ayı itibariyle 12,6 milyar TL’lik yatırım yapmış durumdayız.”

Abone sayısının yılın üçüncü çeyreğinde toplamda 498 bin net abone artışı ile 52,9 milyona ulaştığını belirten Önal, abone kazanımları süreçlerine dikkat çekti. Önal, özellikle mobil abone segmentinde Türk Telekom’un en çok tercih edilen operatör olduğunu belirterek, MNT (Mobil Numara Taşıma) pazarında liderliklerini üst üste sekiz çeyrek boyunca sürdürdüklerini açıkladı.

“İMTİYAZ SÜRECİNDEKİ BAŞVURUMUZ; DEĞER YARATAN VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR FAALİYET MODELİ İÇERİYOR”

Yukarı yönlü performanslarının devam ettiği süreçte, gündem maddeleri arasında imtiyaz konusunun da olduğuna değinen Önal, “2023 yılı başında sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesi için BTK’ya başvuruda bulunduk. Sonrasında BTK bizlerden bir sonraki anlaşmaya dair taslak niteliğinde bir çerçeve dokümanı hazırlamamızı istedi. Bu doğrultuda konuya ilişkin görüş, öneri ve taleplerimizi bir araya topladığımız çerçeve dokümanı düzenleyici kuruma sunduk. Başvurumuzun ardından düzenleyici kurum ile görüşmelerimiz sürerken, süreç kapsamında; Türkiye’nin, sektörün ve Türk Telekom’un birlikte kalkınmasını sağlayacak, değer yaratan ve sürdürülebilir bir faaliyet modeli oluşturmak amacıyla bütünsel ve kapsayıcı bir yaklaşım bakış açısıyla hareket ettik. 2024 yılında bu öncelikli konu üzerinde somut ilerlemeler görmeyi bekliyoruz” diye konuştu.

“FİBERİN VE YENİ NESİL TEKNOLOJİLERİN ÜLKEMİZ ADINA ÖNEMİNİN BİLİNCİNDEYİZ”

Yeni nesil ve yarını yakalayan teknolojilere verdikleri önemi de vurgulayan Önal, 5G’ye yerli ve milli unsurlarla geçerek, ülkemizi bu teknolojiyi sadece kullanan değil etrafına da kullandıran bir güç olması için tüm katkıyı ortaya koyduklarını açıkladı. 5G konusundaki çalışmalarıyla, gerçekleştirdikleri ilklerle; dünyada ve Türkiye’de 5G’nin yol haritasının çizilmesinde aktif rol üstlendiklerinin altını çizen Önal, “Fiber ağımızı sürekli olarak artırıyoruz. Müşterilerimizi kaliteli bağlantı ile buluşturma yönünde yüksek motivasyona sahibiz. Üçüncü çeyrek itibariyle sabit genişbant abone sayısı, 15,1 milyona yükseldi. Sabit genişbant ARPU (kullanıcı başı ortalama gelir) büyümesi, üçüncü çeyrekte artış eğilimini sürdürerek yıllık bazda yüzde 58,1’e ulaştı. Fiber abone sayısı çeyreklik bazda 355 bin net kazanımla 12,6 milyon oldu. 427 bin km’ye yükselen fiber ağımız, istikrarlı fiber dönüşüm odağımızı yansıtır şekilde Eylül 2023 itibariyla 31,9 milyon haneyi kapsıyor. Fiberin ve yeni nesil teknolojilerin ülkemiz adına öneminin bilincindeyiz. 5G ve ötesi teknolojilerde Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruzö dedi.

“ALDIKLARI TOPLAM YATIRIM 20 MİLYON DOLARI AŞAN GİRİŞİMLERİMİZ, DÜNYA SAHNESİNDE GURUR KAYNAĞIMIZ OLDU”

Yarını yakalayan teknolojileri ve bu teknolojileri besleyen girişimleri her zaman desteklediklerini vurgulayan Önal, “Kurumsal girişim sermayesi şirketimiz Türk Telekom Ventures ve girişim hızlandırma programımız PİLOT ile yerli girişimlerimize rehberlik ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz TT Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu ile girişimlere yatırım yaparken, TT Ventures’ın San Francisco’daki ofisi ile girişimleri dünyaya bağlayan bir köprü olmayı hedefliyoruz. Türkiye’den yeni ‘unicorn’lar çıkarma noktasında rol model bir kurum olmayı amaçlıyoruz. Hali hazırda Türk Telekom Ventures ile yatırım yaptığımız 16 girişimin 11’i PİLOT mezunlarından oluşuyor. Bugüne kadar, PİLOT programının mezun sayısı 104’e ulaşırken toplamda 30 milyon TL nakit desteği sağlandı. Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya tüm ülkelerde faaliyet gösteren PİLOT girişimlerimizin aldıkları toplam yatırım tutarı 20 milyon doları aştı. Her biri kısa sürede alanında büyük başarılara imza attı. Nitekim, TT Ventures yatırımlarımızdan Virasoft, kanser tedavisinde tanı ve tedavi süreçlerini hızlandıran yapay zeka destekli çözümleriyle, dünyanın her yerinden yatırım almaya devam ediyor. Yine Türk Telekom Ventures’tan yatırım alan bir diğer girişimimiz MentalUP, artık dünya çapında bir eğitim platformu olarak öne çıkıyor. MentalUP, 120’den fazla ülkede 15 milyon aktif kullanıcıya hizmet sunuyor. Bunların yanında; Syntonym, Speedy ve ai4sports gibi PİLOT girişimlerimiz yenilikçi çözümleri ve yurt dışından aldıkları yatırımlarla dünya çapında bizi gururlandırmaya devam ediyor. Sadece yatırım anlamında değil, sunduğumuz fiziksel imkanlarla da girişimlerimiz için öncü bir şirketiz. Telekom Ventures olarak, Eminönü’ndeki Santral binasından sonra, girişimciler için kullanıma sunduğumuz ikinci ofisimizi Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 5 Ekim’de açtık. AKM’deki Girişimcilik Merkezimizin, geleceğe yön verenlerin buluşma noktası ve dünya sahnesinde ülkemizi gururla temsil edecek birçok fikre ilham olacağına inanıyoruz. Türk Telekom olarak, girişimlerimiz için öncü bir şirket olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNE ALDIK”

“Sürdürülebilirlik üzerinde hassasiyetle durduğumuz, önemli bir konu” diyen Ümit Önal, bu konudaki çalışmalarını şöyle özetledi:

“Teknolojiyi insanın, toplumun ve doğanın faydasına dönüştürme vizyonumuzu sürdürülebilirlik çalışmalarımızın merkezine alıyoruz. Cumhuriyetimizin 100 yılı boyunca bu hassasiyet ve sorumlulukla çalıştık. Bu kapsamda; kısa süre önce 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’muzu yayımladık. Sürdürülebilirlik politikamızın çerçevesini çizdiğimiz tüm başlıklarda ciddi adımlar attık. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak adına, sürdürülebilir kalkınma, karbon ayak izini azaltma, iklim değişikliklerinin sebep olduğu riskleri yönetme hedefiyle çalışmalar gerçekleştirdik. Bu yıl GES (Güneş Enerjisi Santrali) yatırımlarımıza hız verdik. Yakın zamanda, GES için şirketimize tahsis edilen kurulu güç kapasitesini 405,8 MWe’ye çıkardık. Tüm proje ve yatırımlarımızı Sürdürülebilirlik Yönetim Sistemi ile daha da güçlendirmek için durmaksızın çalışıyoruz. Nitekim bu konuda da önemli bir adım attık ve E4 Şarj-Elektrikli Araç Şarj Ağı projemiz ile elektrikli araç kullanıcılarına, her anlamda güvenli, çevreci ve jeneratörler ile beslenen kesintisiz bir şarj hizmeti sunmaya başladık. Türk Telekom olarak, yenilenebilir enerjideki öncü vizyonumuzu gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x