Şeker hastalarına müjde. Bu yiyecekler şeker isteğinizi durduracak

Şeker hastalarının şeker isteğini giderecek 10 besin belli oldu. Bu sayede hem şeker isteğiniz sonlanacak, hem de sağlıklı besleneceksiniz. İşte şeker ihtiyacınızı ‘şeker almadan’ karşılayabileceğiniz 10 ürün…

1- Şeker ilavesiz aromalı yoğurt

Aromalı yoğurt, diyetinizde yüksek kaliteli protein, kalsiyum ve diğer birçok besin maddesini alırken tatlı isteğinizi gidermenin harika bir yolu olabilir. Protein sindirimin yavaşlamasına yardımcı olur, böylece şekerin kan dolaşımınıza salınmasını yumuşatmaya yardımcı olur.

2- Taze meyveler

Meyve doğal olarak tatlıdır ve şeker isteğinizi bastırabilir. Meyveler, elmalar, turunçgiller, üzümler ve diğer meyvelerdeki doğal şeker, tatlı isteğinizi tatmin edecektir. Meyvedeki lif, karbonhidratların sindirimini ve emilimini geciktirecek ve böylece iştahınızı yenme tatmininizi artıracaktır.

3- Evde yapılan meyveli şekersiz ekmek ve kekler

Hızlı ekmekler, kalori, yağ ve şeker içeren ve nispeten başka faydalı besin maddeleri içermeyen, şeker açısından zengin geleneksel fırınlanmış ürünlere harika bir alternatif olabilir. Ekmek veya çöreklerde meyve veya sebzelerin tatlılığı kullanılarak hızlı ekmekler yapmak için daha az ilave şeker kullanılır.

4- Şekersiz sakız

Çoğu zaman bir parça şekersiz sakız, tatlı isteğinizi sonlandırmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Çünkü kaygılı ya da stresli olduğumuzda tatlı isteğimiz artabilir. Sakız çiğnemeyle ilgili 80 yılı aşkın araştırma , sakızın stresi azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye ve dikkat süresini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

5- Meyveli süzme peynir

Süzme peynirin besinsel faydalarının yanı sıra tatlılık katan birkaç meyveli süzme peynir markası vardır. Süzme peynir doğal olarak protein bakımından zengindir ve ilave şeker oranı düşüktür. Tek servislik porsiyonlar genellikle 150 kaloriden azdır ve tatlı ihtiyacınızı bastıracak kadar tatlıdır.

6- Kurutulmuş meyve

Kurutulmuş meyve, hiçbir temel besin maddesi içermeyen bir torba sakız veya diğer şekerli ikramları kapmak yerine tadını çıkarmak için harika bir seçenektir. Kurutulmuş meyve, taze olanın tüm faydalı vitaminlerini, minerallerini, liflerini ve bitki besinlerini sağlar, ancak daha yoğun bir tatlı paketindedir.

7- Karışık çerez

Karışık çerezler, tatlı bir şeye olan özleminizi aşmanın harika bir yoludur. Karışımlardaki kurutulmuş meyve ve çikolata yeterli tatlılığı sağlarken, kuruyemişler lif ve protein sağlıyor.

8- Bitter çikolata kaplı meyveler

Çikolata kaplı çilekler biraz tatlılık elde etmenin harika bir yoludur çünkü bunlar, karbonhidratların kan dolaşımına salınmasını yavaşlatmaya yardımcı olan iyi bir lif ve diğer biyoaktif bileşikler kaynağıdır. Dahası, bitter çikolatanın kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan flavonoidler içerdiği biliniyor. Çilek akla çikolataya batırılacak harika bir meyve olarak gelebilir ancak diğer sağlıklı seçenekler arasında dilimlenmiş kivi, portakal ve muz bulunur.

9- Protein açısından zengin enerji barları

Protein açısından zengin bir enerji barı, şeker ihtiyacınızın büyük bir kısmının karşılanması açısından size yardımcı olacaktır.

10-Bitter çikolata

Bitter çikolata, aynı anda tatlı ve çikolatalı bir şeye olan isteğinizle mücadele etmenin harika bir yoludur. Bitter çikolata, kan basıncını düşürmeye, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve genel kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan faydalı antioksidanları içeren daha yüksek düzeyde kakao içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x