Prof. Dr. Şükrü Ersoy Olası Marmara Depremi Öncesi İstanbul’daki Güvenli Yerleri Açıkladı

Geçtiğimiz hafta Gemlik Körfezi’nde meydana gelen ve İstanbul’da da hissedilen 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki iki deprem sonrası gözler yeniden Marmara’da beklenen depreme çevrildi. 

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında İstanbul’daki güvenli olan ve olmayan bölgeleri açıkladı. 

Marmara Denizi Gemlik Körfezi’nde geçtiğimiz hafta 5.1, ve 4.5 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti.

Deprem, İstanbul dahil olmak üzere çevre illerde hissedilmişti.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise son dönemde Türkiye’de meydana gelen depremler hakkında dikkat çeken bilgiler paylaştı. Ersoy şu ifadeleri kullandı:

1Depremin önceden tarihini ve büyüklüğünü söyleyemiyoruz. Bugün de olabilir ama çok uzun bir periyot olmayacaktır. Yüksek rakama karşı direnmek kumardır. Nüfus ve yapı stoğu açısından kritik. Marmara depremi çok önemli, beklediğimiz bir deprem.”

“Türkiye’nin yüzde yüzü deprem bölgesi. İstanbul’a 20 km’ye yakın mesafede. Kıyı bölgeleri depremden daha fazla etkilenecek. En yakın yerler koyu bölgeler. Küçükçekmece ve Büyükçekmece kıyı kısımları görülüyor. Arnavutköy’e doğru etki azalacak.”

“Maltepe’nin yarısından yukarı gittiğinizde kayalık sert zemin. Bu jeolojik harita değil. Bu faya uzaklığı baz almış.”

“Anadolu yakası genel olarak sağlam ancak ayrışmış kötü zeminler de var. Kadıköy, Pendik, Tuzla’da kötü zeminler var.”

“Bir ev alırken uzmanlara danışmak gerekiyor. Bakırköy tarafında koyu olmasına rağmen 25 milyon senelik kayalar var. Sancaktepe civarında 300 milyon senelik.”

“Avrupa yakasında Haliç’in kuzeyi, Şişli, Sarıyer, Beşiktaş, Başakşehir, Eyüp’ün kuzey tarafları, Başakşehir’in önemli kısmı ve Arnavutköy sağlam zeminler. Ama güneyi için aynı şeyi söyleyemiyoruz.”

“Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Başakşehir’in güneyi, Güngören, Bağcılar, Bakırköy, Fatih, Zeytinburnu zemin olarak daha duyarlı. Buralara bina yaparken daha fazla uğraş vermek, daha fazla mühendislik projesi uygulamak gerekir ki depreme karşı güvenli yapı stoğu oluşturalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x