Moskova saldırısında ölü sayısı 93’e yükseldi: 11 şüpheli gözaltında

Kremlin, dün akşam Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall adlı konser salonunda yaşanan ve 90’ı aşkın kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Kremlin, IŞİD’in üstlendiği saldırıya ilişkin olarak Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bilgi verildiğini bildirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, FSB, Devlet Başkanı Putin’e 22 Mart Cuma akşamı yaşanan saldırıyla bağlantılı olarak 11 şüphelinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Rusya’nın Interfax haber ajansı da Kremlin’e dayandırdığı haberinde, saldırıyla bağlantılı olarak ‘daha fazla suç ortağının tespiti için çalışma yapıldığını’ aktardı. Gözaltına alınan dört kişinin ‘doğrudan terör saldırısında dahli olduğu’ bilgisi paylaşıldı.

SORUŞTURMA KOMİTESİ: ÖLÜ SAYISI EN AZ 93

Saldırı hakkında soruşturma başlatan Rusya Soruşturma Komitesi de bugün yaptığı açıklamada, dün yaşanan saldırıda en az 93 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İlk verilere atıfta bulunan komite, ölü sayısının artmasının beklendiği uyarısında bulundu. Açıklamada, saldırıda 140’ı aşkın kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan, Putin’e yakın isimlerden Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ‘konser saldırısından sorumlu olanların cezalandırılacağını’ belirtirken, Rus milletvekili, Kremlin’in gözaltı açıklamasından önce verdiği demeçte, iki şüphelinin trafikteki bir kovalamaca sonrasında gözaltına alındığını bildirdi. Mevcut ilk bilgilere atıfta bulunan milletvekili, saldırganların beyaz bir Renault araç içinde olduğunu, Bryansk bölgesinde polis tarafından tespit edildiğini ve ‘dur’ ihtarına uymadığını söyledi.

Patruşev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Takip sırasında ateş edildi ve araç takla attı. Bir terörist olay yerinde gözaltına alındı, diğerleri ormana doğru kaçtı. Arama çalışmaları sonucunda ikinci şüpheli de bulunarak saat 03.50 sıralarında gözaltına alındı. Diğerleri için başlatılan arama çalışmaları sürüyor.” Khinshtein, araçta bir tabanca, saldırı tüfeğinde kullanılmak üzere bir şarjör ve Tacikistan pasaportları bulunduğunu kaydetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x