Kritik İddia: BlackRock Bitcoin ETF İçin Ağır Toplarla Görüşüyor!

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye göre, dünyanın en büyük piyasa yapıcı firmalarından bazıları, düzenleyicilerin ürünü onaylaması halinde BlackRock’ın merakla beklenen Bitcoin ETF ürünü için likidite sağlayabilir.

BlackRock, piyasa yapıcı ağı toplarla görüşüyor!”

Bahse konu iddiaya göre BlackRock, ticaret devleri Jane Street, Virtu Financial, Jump Trading ve Hudson River Trading ile Bitcoin ETF ürünü için görüşmeler yapıyor. Bu arada, BlackRock, Jane Street, Virtu, Jump ve HRT konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmadı. FTX’in patlamasına ve diğer 2022 skandallarına bir tepki gibi görünen ABD’nin bu yıl kripto üzerindeki düzenleyici baskısı, bazı ABD firmalarını bu alandaki faaliyetlerini azaltmaya ikna etti. Bloomberg, Mayıs ayının başlarında Jane Street ve Jump’ın bu baskının ortasında kripto ticaretini kısıtladığını bildirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Bitcoin ETF ürünleri için yapılan bir düzine kadar başvurunun bir kısmını ya da tamamını onayladığını varsayarsak, bu durum ABD merkezli firmalara geleneksel güçlerine oynayacak bir şekilde kriptoda bir parça aksiyon almaları için yeni bir yol açacak. Tıpkı hisse senetleri gibi borsalarda işlem gören ETF’ler için piyasa yapıcı olmak, yalnızca nispeten az sayıda şirketin başarabileceği bir karmaşıklık ve otomasyon düzeyi gerektirir.

Bitcoin ETF yolculuğu mutlu sona erecek mi?

Piyasa yapıcılar ETF’ler için hayati önem taşıyor. Bir ETF’nin yeni hisselerinin yaratılması ve itfa edilmesinden sorumludurlar. Bu, ETF fiyatını ETF’nin varlıklarının değerinin ima ettiği fiyata bağlı tutmak için tasarlanmış bir roldür. Böyle bir oluşturma ve itfa etme yapısının neden önemli olduğuna dair en iyi örneklerden biri aslında kriptodan geliyor. Grayscale Investments, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) adında bir ürün sunuyor. Bu ürünün fiyatı son birkaç yıldır sahip olduğu milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin’den (BTC) dramatik bir şekilde uzaklaştı. Bir Bitcoin ETF ürününün aksine, bu tröstün hisseleri BTC karşılığında kullanılamaz. Bu yüzden Grayscale, GBTC’yi bir Bitcoinn ETF’ye dönüştürmek için başvuru yaptı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Grayscale’in dönüşüm için ilk başvurusunu SEC reddetti. Ancak Ağustos ayında bir mahkeme düzenleyicinin gerekçesini eleştirdi. SEC, Ekim ayında bu karara itiraz etmemeye karar verdi. Ayrıca uzmanlar, bu hareketin, Bitcoin ETF ürünlerinin ABD’de gerçeğe dönüşme ihtimalini artırdığını değerlendiriyor. Kripto borsasında işlem gören ürünlerin sağlayıcısı CoinShares’in araştırma müdürü James Butterfill, konuya ilişkin şunları söylüyor:

Birçok piyasa yapıcı geri çekiliyor ve oldukça temkinli davranıyordu. Çünkü borsalar üzerinde bazı ağır baskılar vardı. Ancak Grayscale kararından bu yana, SEC’in duruşunda çok gerçek bir değişiklik gördük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x