İsrail Başbakanı Netanyahu: Gazze şehrinin kenar mahallelerine yaklaşıyoruz, acı kayıplarımız var

Gazze‘ye kara operasyonu başlatan İsrail ordusu, Hamas‘ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’yla şiddetli çatışmalar yaşıyor. Gazze

25 GÜNDÜR GAZZE’YE SALDIRIYORLAR

Hamas‘ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı operasyon başlatmıştı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya geçmişti. Okulları, evleri, camileri bombalayan İsrail sivillerin sığındığı hastaneleri de vurmuştu. Gazze’de bu süreçte 8 binden fazla insan hayatını kaybetti, binlerce insan ise yaralandı. İsrail aynı zamanda abluka uygulayarak kenttekileri açlığa mahkum etti. Malzeme ve elektrik olmadığı içinse hastaneler işlevsiz kaldı.

İSRAİL ORDUSU KARA OPERASYONUNA BAŞLADI

Bir yandan da kara operasyonuna hazırlanan İsrail ordusu, son bir haftada birkaç kez Gazze’ye “sınırlı kara operasyonu” gerçekleştirdiğini duyurdu. İsrail güçleri, dünden beri ise kentin sınırlarından içeriye sızdı. Hamas İsrail tanklarına ve askerlerine karşı gelirken, bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

NETANYAHU: GAZZE’DE ACI KAYIPLARIMIZ VAR

İsrail Başbakanı Netanyahu’dan gelen son açıklama ise İsrail askerlerinin Gazze’de zor durumda olduğunu gözler önüne serdi. Netanyahu, “Gazze şehrinin kenar mahallelerine yaklaşıyoruz ve acı kayıplarımız var” ifadelerini kullandı.

İSRAİL ORDUSU GÖRÜNTÜ PAYLAŞTI

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, sosyal medya hesabından operasyona ilişkin görüntüler paylaşarak “İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin kara kuvvetleri liderliğindeki birleşik güçleri, Gazze Şeridi topraklarının derinliklerinde şiddetli çatışmalar yürütüyor. İsrail Güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Hamas karakoluna saldırdı.” dedi. Açıklamada, İsrail’in kara ve hava birliklerinin Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait mevzi ve tanksavar füzesi birliklerinin vurulduğu ifade edildi. Söz konusu çatışmaların Gazze Şeridi’nin hangi bölgesinde yaşandığına ilişkin ise bilgi verilmedi.

HAMAS: BİR BİNADAKİ İSRAİL ASKERLERİNİ ORTADAN KALDIRDIK

Hamas kanadından yapılan açıklamada ise “Düşman, Gazze Şeridi’nin derinliklerinde saldırgan bir kara operasyonu başlattı.” ifadeleri yer aldı. Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları ise Gazze’nin kuzeybatısında ilerleyen İsrail tanklarına saldırdıklarını ve aynı zamanda bir binanın içindeki İsrail askerlerini ortadan kaldırdıklarını söyledi.

GAZZE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: İSRAİL KENTİN KUZEYİNİ, GÜNEYDEN AYIRMAYA ÇALIŞIYOR

Gazze İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bazum, El Cezire’ye İsrail güçlerinin şu anda Salah al-Din Caddesi’nin ana caddesinde olduğunu belirtti. Bazum, “İşgal güçleri Gazze Şeridi’nin kuzeyini güneyden ayırmaya çalışıyor” dedi.

ÖLDÜRÜLEN İSRAİLLİ ASKER SAYISI 300’Ü GEÇTİ

İsrail ordusu, ağır kayıplar verdi. Ülkede büyük şok yaratan gelişmelerin ardından İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, son gelişmeleri aktardı. Hamas’ın elindeki esir sayısının 242’ye yükseldiğini belirten Hagari, “7 Ekim’den bu yana 332 askerimiz hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x