HDMI Zamanlayıcıya Sahip İlk Ekran Kartı Tanıtıldı

Galax, dünyanın HDMI retimer (tekrarlayan zamanlayıcı) çipine sahip ilk masaüstü ekran kartını piyasaya sürdü. RTX 4090 20th Anniversary Edition isimli kart, uzun mesafeli HDMI bağlantılarında daha sağlıklı bir veri aktarımı sağlamak üzere zamanlayıcı yongayla geliyor.

Peki retimer dediğimiz çipler ne işle meşgul? Genel anlamda ana görevi uzun mesafeli bağlantılarda yaşanabilecek sinyal bozulmalarını önlemek. Bu zamanlayıcıların sadece ekran kartlarında kullanılmadığını belirtelim. Örneğin PCIe bağlantısının olduğu her yerde ihtiyaca göre zamanlayıcılar kullanılabilir.

HDMI retimer’lar çeşitli işlevlere sahip ve kaynak, alıcı ve tekrarlayıcı cihazlara takılabiliyor. Uzun mesafelerle birlikte yüksek bant genişliği isteyen kullanım senaryolarında sinyallerden gelen gürültü ve titreşimi en aza indirmek amacıyla kullanılmakta. Bu çipler, TV’ler gibi harici ekranlara daha uzun bağlantılara ihtiyaç duyan oyun konsollarında ve dizüstü bilgisayarlarda bulunabiliyor.

Özel bir sürüm olarak piyasaya sürülen RTX 4090 20th Anniversary Edition, HDMI retimer olarak Parade PS8419 çipini kullanıyor. Şirketin iddiasına göre bu çip 4K60FPS’in ötesinde daha yüksek sıkıştırılmamış çözünürlüklere ve 48 Gbps’lik ultra yüksek bant genişliğine ulaşmak için çok önemli olan 12 Gbps’lik Sabit Veri Bağlantısı (Fixed Data Link) ile tam HDMI 2.1 bant genişliğini destekliyor. RTX 4090 GPU bu özelliği gerektirmese de, HDMI 2.1 standardıyla tam uyumluluk sağlayarak ek cihazlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x