Google ve Match arasındaki dava sürecinde büyük sürpriz

Son dakika kararı, Google’ın önümüzdeki hafta başlayacak bir antitröst davasında Fortnite yayıncısı Epic Games‘e karşı tek başına karşısına çıkmasını planladı ve Epic, Google Play‘in ödeme politikalarının rekabete aykırı olduğunu iddia etti.           

Match, Mayıs 2022’de, şirketin Google Play ile uygulama dağıtımı konusunda “piyasayı yasa dışı bir şekilde tekeline aldığını” ve pazardaki işlemlerden aldığı ücretlerle “gasp vergisi” uyguladığını iddia ederek Google’a dava açmıştı. İddiaları, Epic’in yanı sıra eyalet başsavcılarından oluşan bir koalisyonun mevcut şikayetiyle de örtüşüyordu. Google ve eyaletler eylül ayında kendi anlaşmalarını duyurdular.

Google ve Match arasındaki dava sürecinde büyük sürpriz

Match’in 2023’ün 3. çeyreğinde hissedarlara yazdığı mektuba göre, bu son anlaşmanın şartlarına göre Match’e 40 milyon dolar iade edilecek. 31 Mart 2024 itibarıyla, Match’in uygulamaları Google’ın kullanıcı tercihli faturalandırma sistemini uygulayacak; bu, Match’in Google’a aboneliklerde %11’lik bir kesinti ve Match’in kendi ödeme sistemleri kullanılarak yapılan satın almalarda %26’lık bir kesinti sunacağı veya Google’a aşağıdaki işlemler için standart ücretler borçlu olacağı anlamına geliyor. Taraflar ayrıca davanın reddi için iradi dilekçe de sundular.

Epic Games CEO‘su Tim Sweeney, X’te şirketinin “yalnızca Google’a karşı mahkemeye çıkacağını” ve “Google’ın kullanıcılar ve geliştiriciler arasındaki işlemleri kontrol ettiği, gözetlediği ve vergilendirdiği Google’ın sözde ‘kullanıcı tercihli faturalandırmasını’ reddediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x