Borsa Dedektifi: Borsada Moody’s oyununa dikkat!

Borsa Dedektifi

Küresel piyasalar için Fed ana gündemdi. ABD Merkez Bankası piyasaları resmen ters köşe yaptı. Faiz kararı ile ilgili değil bu dediğim. Zaten faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyordu ama Fed’in faiz indirimlerine 2024’te başlayacağının sinyalini vermesi işin sürpriz olan tarafı. Evet bizim piyasaları şu aşamada ilgilendirmiyor gibi görünse de Fed’in bu adımı bizim borsa için de çok önemli. Çünkü paranın ucuzladığı bir süreçte getiri arayışı artacak. Eee bu para nereye gider? Çok kazanacağı yere. Nerede çok kazanır? Fiyatı rakiplere göre ucuz olan yerde. Böyle yer var mı? Borsa İstanbul’dan başka yer yok! BIST rakiplerine göre çok çok çok ucuz. Tek risk hala siyasi şokları hala yabancıların atlatamaması. Haklılar tabi. Geçmişte ne zaman inansalar hep başlarına bir şey geldi. Bknz: Naci Ağbal olayı…

Mevcut ekonomi yönetiminin ve şu an uygulanan politikaların süreceğine bir ikna olsalar buraya akın akın gelecekler. Son haftalarda zaten bunun izlerini görüyoruz. Hem tahvil hem de hissede alımları 1.5 ayda 2.7 milyar dolara çıktı. Bu sürer dostlar. Güven arttıkça artarak sürer hem.

Şimdi kendi muhasebemi yapayım? Geçen hafta ne dedim; haftanın ilk yarısı kötü ikinci yarısı iyi geçer. Tam da böyle öyle. Ama 8100 puanı aşacağımızı düşünüyordum, o olmadı. Olsun, o da bu hafta olur?

Ama işte şu Moody’s var ya… Piyasada geçen hafta öyle bir beklenti oluştu ki sanki Moody’s not artıracak bilmem ne… Ee kardeşim bu adamların Cuma günü toplantı yapacağı aylar öncesinden belli. İlk 3 gün bu beklenti yoktu deli gibi satıyordunuz. Perşembe tepki geldi, Cuma da yükseliş sürünce başladılar bunu Moody’s not artıracak lafına. Size şunu diyeyim, Moody’s falan olmasa da endeks yine aynı yerden tepki verir ve aynı hareketi yapardı. Sonra bu notçu ‘ben Türkiye’nin notunun değerlendirmesini bugün yapmıyorum’ dedi. Haydaaa… Sonra bi baktım millet karalar bağlamış, yok ‘ pazartesi çökeriz bilmem ne’. Saçma bir beklentiye inananlar pazartesi açılışta satabilir. Bu da 8100 denemesini biraz geciktirebilir. Ama öyle günlerce değil, bu hafta 8100 deneneceğine ve aşılacağına inancım tam!

Yaklaşık 2 aydır hangi stratejiyi uyguladığımızı bizi takip edenler hatırlıyor… 8400’lerden portföylerde kardaki hisseleri azaltıp nakde geçilmesini söyleyip 8100 aşılana kadar yeni pozisyon açılmamasının doğru olacağını söylemiştik. Aynı stratejiye devam. Önce 8100’ün kalıcı ve hacimli geçildiğinden emin olmadan yeni hisse almak hala riskli. 8100 üstü kısa vade güvenli bölge olarak görülebilir. Hadi bakalım bu hafta borsada ayılar mı yoksa boğalar mı üstün gelecek, hep beraber göreceğiz…

Bereketli, bol kazançlı bir hafta olsun

Görüşmek üzere

Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x